Hrad Sokolčí

Hrad Sokolčí byl vystavěn okolo roku 1358 Jindřichem z Benešova, jinak z Velešína. Nachází se asi 4 km východně od města Kaplice v okrese Český Krumlov. Je bezesporu situován v nejkrásnějších přírodních podmínkách ze všech hradů na Malši. Rozkládá se i s předhradím, z něhož se zachovaly valy a příkopy, na vysokém skalním suku jako opravdové sokolí hnízdo, obtékaném řekou s mnoha balvany a peřejemi. Z hradu se doposud částečně zachovala velká a branská věž se vstupem, ve skále vytesaným příkopem a přízemím paláce. Návštěvník zde ocení především plnohodnotnou symbiózu přírody s architekturou. Hrad je přístupný po značené Zemské cestě, před předhradím je osazený informační panel s vyobrazením hradu a jeho historií. Na hrad je z jeho úpatí vyznačeno několik horolezeckých tras, pozor na schůdnost za mokra a mrazu!
Od historie po současnost na časové ose

1264

Přemysl Otakar II. potvrzuje Vokovi z Rožmberka nejvyššímu maršálkovi Českého království, zemskému sudímu v Rkousku a zemskému hejtmanovi ve Štýrsku držbu hradu Sokolčí, jedná se o prokázané falzum z dílny Odřicha II. z Rožmberka z 15. století

1333

Jan Lucemburský daruje Petrovi z Rožmberka hrady Sokolčí a Příběnice, prokázané falzum z téže dílny, jehož „pravost“ potvrdili v roce 1460 vyšebrodský opat a další páni.

Okolo 1358

Založení hradu pravděpodobně Jindřichem z Benešova, jinak z Velešína.

1541

Připomíná se „zámek zbořený Sokolčie řečený“.

Otevírací doba
MěsícDenOd - Do
Celý rokKaždý den0 - 24
Vstupné
KategorieCena
Zdarma