TVRZ TICHÁ

navštivte znovuzrozenou tvrz s unikátně dostaveným středověkým patrem

Vítejte na stránkách tvrze v Tiché!

Sotva někdo by dnes věřil tomu, že ještě před pár lety byla tvrz v Tiché součástí zanedbaného a rozpadlého statku s torzy prorezlých vraků zemědělských strojů, vesnické skládky a smetiště.  Rychle pokračující obnova změnila areál tvrze od samého základu. Velká věž s hrázděným obytným patrem a dlátkovou střechou pokrytou dřevěný šindelem, jediná svého druhu v České republice, obklopená původními hradbami a branskou věží dnes tvoří dominantu celého areálu doplněného budovou muzea a krčmy „U Jana z Michalovic“, kde už brzo poteče pivo z tvrze Žumberk. Rybník Hláska, jenž byl kdysi zdrojem vody plnící hluboký příkop kolem tvrze dnes tvoří romantickou kulisu areálu tvrze, zrcadlící se v jeho vodách. Základní obnova tvrze skončí v listopadu 2021, ale i poté se bude na tvrzi intenzivně pracovat.

Hlavním lákadlem pro návštěvníky bude nepochybně návštěva velké věže s funkčními středověkými kachlovými kamny, prévetem a dobovým nábytkem. Věž bude sloužit zároveň jako vyhlídkový bod s dalekým výhledem na Šumavu a nejvyšší vrchol Novohradských hor Kamenec. Kdo se chce bát, může zavzpomínat, že ve věžním sklepení byli vězněni rakouští zajatci, o jejichž dalších osudech vůbec nic nevíme! Doplňkovou trasou bude prohlídka palácových sklepů z doby založení tvrze okolo roku 1280. Hradní muzeum bude zaměřeno na historii regionu a jeho obyvatel od středověku do současnosti. Samostatná část bude věnována osobě Jana z Michalovic, udatnému rytíři, který si na kolbištích Evropy dobyl čest a slávu, jednomu z prvních majitelů tvrze. Tichá se stane již brzy jedinečnou ukázkou hraniční zemské pevnosti a také místem setkávání návštěvníků z obou stran česko-rakouské hranice!

Jsme součástí mezinárodní Zemské cesty

vydejte se s námi na putování po dávné obchodní stezce…

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: You cannot access the app till you log in to www.facebook.com and follow the instructions given. Type: OAuthException

2 weeks ago

HRADY NA MALŠI
Pomalu ale jistě kompletujeme vybavení tvrze v Tiché u česko-rakouských hranic. ... See MoreSee Less
View on Facebook