

HRAD POŘEŠÍN
HRADNÍ MUZEUM
Archeologické muzeum na hradě Pořešín v jižních Čechách je v rámci muzeí na českých hradních zříceninách unikátem. Sdružení Hrady na Malši díky mnohaletým výzkumům pod vedením zesnulého doyena české hradní archeologie prof. Tomáše Durdíka z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky shromáždilo z hradu Pořešín a našich dalších hradů rozsáhlý nálezový soubor, jenž je výjimečnou ukázkou hradní každodennosti a který názorně dokumentuje životní úroveň středověkého člověka ve 14. a 15. století v regionu česko-rakouského příhraničí.
Návštěvník muzea se tak může seznámit nejen s historií hradu a jeho obyvatel, ale na vlastní oči může pozorovat vývoj a ukázky předmětů denní potřeby, například kuchyňského a stolního nádobí, nožů, pomůcek pro šití, železných a kostěných nástrojů, včetně součástí jezdeckých postrojů nebo stavebního nářadí. Součástí expozice je i výstava militárií z období života hradu.
Mezi nejzajímavější exponáty patří dva prsteny – zlatý dámský zdobený tepáním a bronzový pánský zdobený fazetou s vroubkováním. Samostatná kapitola expozice je věnována středověké numismatice s ukázkami rozličných mincovních ražeb v rozmezí let 1280 – 1387. Zvláštní pozornost včetně nálezových okolností je věnována tzv. „Pořešínskému groši“ z doby vlády krále Václava IV., nalezeného během výzkumu hradního paláce v roce 2009. Vedle pořešínského groše zde naleznete i soubor grošů ražených ostatními panovníky Českého království od Václava II. Zajímavou částí expozice je i část věnovaná středověkému odívání a šperkům. Naleznete zde ozdobné rolničky, přeslen ke tkaní příze, přezky na opasek, kostěnou jehlu a další exponáty. Expozici doplňuje model hradu a soubor kreseb, které věrně znázorňují podobu a život na hradě v době jeho největší slávy. Nezapomněli jsme ani na život poddaných v blízké vsi.
Jsme součástí mezinárodní Zemské cesty
vydejte se s námi na putování po dávné obchodní stezce…