1
2
3
4

HRAD POŘEŠÍN

HRADNÍ MUZEUM

Archeologické muzeum na hradě Pořešín v jižních Čechách je v rámci muzeí na českých hradních zříceninách unikátem. Sdružení Hrady na Malši díky mnohaletým výzkumům pod vedením zesnulého doyena české hradní archeologie prof. Tomáše Durdíka z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky shromáždilo z hradu Pořešín a našich dalších hradů rozsáhlý nálezový soubor, jenž je výjimečnou ukázkou hradní každodennosti a který názorně dokumentuje životní úroveň středověkého člověka ve 14. a 15. století v regionu česko-rakouského příhraničí.

Návštěvník muzea se tak může seznámit nejen s historií hradu a jeho obyvatel, ale na vlastní oči může pozorovat vývoj a ukázky předmětů denní potřeby, například kuchyňského a stolního nádobí, nožů, pomůcek pro šití, železných a kostěných nástrojů, včetně součástí jezdeckých postrojů nebo stavebního nářadí. Součástí expozice je i výstava militárií z období života hradu.

Mezi nejzajímavější exponáty patří dva prsteny – zlatý dámský zdobený tepáním a bronzový pánský zdobený fazetou s vroubkováním. Samostatná kapitola expozice je věnována středověké numismatice s ukázkami rozličných mincovních ražeb v rozmezí let 1280 – 1387. Zvláštní pozornost včetně nálezových okolností je věnována tzv. „Pořešínskému groši“ z doby vlády krále Václava IV., nalezeného během výzkumu hradního paláce v roce 2009. Vedle pořešínského groše zde naleznete i soubor grošů ražených ostatními panovníky Českého království od Václava II. Zajímavou částí expozice je i část věnovaná středověkému odívání a šperkům. Naleznete zde ozdobné rolničky, přeslen ke tkaní příze, přezky na opasek, kostěnou jehlu a další exponáty. Expozici doplňuje model hradu a soubor kreseb, které věrně znázorňují podobu a život na hradě v době jeho největší slávy. Nezapomněli jsme ani na život poddaných v blízké vsi.

Jsme součástí mezinárodní Zemské cesty

vydejte se s námi na putování po dávné obchodní stezce…

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU

This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: You cannot access the app till you log in to www.facebook.com and follow the instructions given. Type: OAuthException

2 weeks ago

HRADY NA MALŠI
Pomalu ale jistě kompletujeme vybavení tvrze v Tiché u česko-rakouských hranic. ... See MoreSee Less
View on Facebook